آموزشی

چک لیست سئو 2021

چک لیست سئو 2021

 برای ارتقا یا بهبود جایگاه هر سایتی در گوگل  دانستن چند نکته ضروری لازم است مهم ترین نکته دانستن اطلاعاتی در خصوص چک لیست سئو 2021می باشد. با پیروی از نکات چک لیست سئوی سایت می توانید ترافیک زیادی را جذب کنید و به اهداف خود در جهت فروش یا ارائه خدمات مناسب، برسید.

دو نوع سئو داریم: سئوی داخلی و سئوی خارجی. برای گرد آوری چک لیست تکنیکال 2021 باید به سئوی داخلی و سئوی خارجی که از اهمیت ویژه ای برخوردار است،توجه کنید که برای موفقیت در این کار باید به شکل مداوم روی سئوی سایت خود کار کنید و به تمام نکات چک لیست سئو 2021 مو به مو عمل نمایید.

 

ابزارهای مناسب پیش نیاز چک لیست سئو 2021

ابزارهای مناسب پیش نیاز چک لیست سئو 2021

دو تا ابزار به نام های ابزار های Google Analytics و Google Search Console به شما معرفی می کنیم که برای مدیریت و تحلیل و ترافیک بازدیدکنندگان به شما کمک می کنند. این سایت ها بدون نیاز به کد نویسی کارهای زیادی برای شما انجام می دهند. خصوصا ابزار Google Analytics اصلی ترین ابزار برای این است که ترافیک ورودی سایت خودتان را از راه موتورهای جست و جوگر ببینید و به تحلیل آن بپردازید.

 

بررسی نکات مهم در چک لیست SEO سال 2021: 

 • نصب افزونه Yoast برای وردپرس

در صورتی سایت شما یک سایت وردپرسی باشد باید از افزونه Yoastاستفاده کنید. این ابزار یکی از قدرتمندترین و محبوب ترین افزونه برای بهبود و ارتقای رتبه یک سایت است که بیشتر سایت های بزرگ از این افزونه استفاده می کنند

 

 • ساخت نقشه سایت و ثبت کردن آن در گوگل سرچ کنسول

یکی دیگر از نکات راجب چک لیست سئو 2021 ساختن نقشه سایت و ثبت آن در کنسول گوگل است. این کار کمک می کند تا گوگل آخرین مطلب شما را در سایت ببیند و سایت شما را ایندکس کند.

 

 • بررسی ایندکس شدن نسخه های مختلف از سایت

باید سایت خود را طوری تنظیم کنید که با یک نسخه واحد در گوگل ایندکس شود. ایندکس شدن سایت در نسخه هایی با www و بدون آن یا با https و بدون آن، ممکن است به سئوی سایت شما آسیب بزند. برای رفع این مشکل می توانید با استفاده از ریدایرکت 301 این مشکل را حل کنید.

 

 • چک لیست سئو برای پیدا کردن کلمات کلیدی

اگر از کلمات کلیدی مناسب استفاده نکنید کلیه زحمت هایتان به باد می رود! یکی از قسمت های مهم چک لیست سئو 2021 یافتن کلمه کلیدی است که در ادامه به شما می آموزیم که چگونه می توانید بهترین کلمه کلیدی را برای کسب و کار خود به کار ببرید.

 

 • از مترادف کلمات استفاده کنید

درست است که موتورهای جست و جوگر گوگل هر روز پیشرفته تر از دیروز می شوند اما نمی توانند تمام کلمات کلیدی را شناسایی کنند. یک نکته در خصوص لیست سئو 2021 این است که برای همین گاهی مواقع باید مترادف ها را هم در متن مقاله تان به کار ببرید. چون خود کاربرد هم در بیشتر مواقع کلمات هم معنی و مترادف را سرچ می کند.

 

 • عنوان جذاب بهینه سازی Title Tags و meta description

بهتر است که کلمه کلیدی را در عنوان برای محتواهای خود Title Tags و meta description جذاب و Search Intent خود به کار ببرید و یک عنوان جذاب انتخاب کنید. این کار روی رتبه شما در موتورهای جست و جوگر گوگل تاثیر می گذارد. هر چه عنوان جذاب تری داشته باشید کلیکی بیشتری دارید و در نهایت کاربران بیشتری را برای دیدن مطالب سایت خود ترغیب می کنید.

مطالعه کنید  نکاتی که هر طراح سایت باید بداند

 

 • پیدا کردن سوالات مرتبط

در این قسمت نکات در خصوص چک لیست سئو 2021 ذکر یک نکته الزامی است. اگر بتوانید سوالاتی که کاربران از گوگل می پرسند را پیدا کنید و به آن ها جواب دهید می توانید یک محتوای مفید خلق کنید. به این شکل کاربران بیشتری را می توانید جذب سایت تان کنید.

 

 • شناسایی رقبای

یکی دیگر از  راهکارهای پیدا کردن کلمات کلیدی و نکته در خصوص چک لیست سئو 2021 این است که ببینید که رقبای کاری شما با استفاده از کدام کلمه کلیدی رتبه دریافت کرده اند. این گفته ما به این معنی نیست که راهکارهای رقبای خود را عینا کپی کنید، بلکه منظور ما تجزیه و تحلیل رقبا در انتخاب کلمه کلیدی مناسب است.

 

 • با متن و انکر تکست سئو به صفحات دیگر خود لینک دهید

یک نکته دیگر در خصوص چک لیست سئو 2021  انکر تست سئوست . این یکی از فاکتورهای گوگل برای نمایش لینک ها، متنی که شما می توانید روی آن کلیک کنید و به عنوان لینک از آن استفاده کنید. به این متن لنگر anchor text می گویند. شما با به کارگیری کلمات کلیدی می توانید به گوگل نشان بدهید که چه کلمات کلیدی را به بازدیدکنندگان صفحه مورد نظر شما نمایش بدهد.

 

چک لیست سئو داخلی و محتوا

چک لیست سئو داخلی و محتوا

آن چه باید در این قسمت چک لیست سئو 2021 اضافه کنیم این است محتوای خوب رمز موفقیت سئوی سایت شماست. داشتن یک محتوای با کیفیت باعث می شود تا مخاطب بیشتری به سایت تان جذب شود و نرخ تبدیل تان افزایش یابد.

 

بررسی نکات مهم چک لیست سئو داخلی سایت:

محتوا بعد از طی زمان منسوخ می شود و باید مجددا آپدیت شود. بروز رسانی مطالب قدیمی یکی از ساده ترین کارها برای بهبود سئوی سایت تان است. این کار به شما کمک می کند تا رتبه بهتری در موتورهای جست و جوگر گوگل پیدا کنید، لینک بیشتر و در نتیجه بازدید بیشتری دریافت کنید. در نهایت منجر به پیدا کردن مشتریان جدید می شود. با اضافه کردن متن تصویر و پادکست و ویدئو می توانید

 • بروز رسانی محتوا

 سایت خود را بروز رسانی کنید.

 

 • استفاده از کلمات کلیدی در آدرس URL

برای هر کدام از صفحات سایت خود از یک کلمه کلیدی استفاده کنید. بهتر است در شروع کلماتی که جست و جوی کمتر و به طبع رقابت پایین تری دارند، انتخاب کنید استفاده از کلمات کلیدی در آدرس URL صفحات یکی از معیارهای گوگل برای رتبه بندی است. برای همین بهتر است از کلمات زیاد در URL استفاده نکنید.

 

 • استفاده از کلمه کلیدی فقط یک بار در تگ H1 سایت

در هر صفحه سایت خود فقط یک بار بیشتر نمی توانید از تگ h1 استفاده کنید. عنوان صفحه شما داخل این تگ قرار می گیرید و خود قالب سایت تان آن را ایجاد می کند. اگر قالب سایت تان یه هم چنین امکاناتی ندارد، خودتان باید در هنگام توضیحات در ویرایش گر فقط یک بار، این تگ را به کار ببرید. بهتر است در هر صفحه سایت خود حداقل 300 کلمه بنویسید که در واقع حالت ایده آل آن 700 کلمه است.

یک نکته در خصوص چک لیست سئو 2021 باید بدانید این است که از کلمات کلیدی به مقدار نرمال ( به ازای هر 1000 کلمه، 10 بار کلمه کلیدی) استفاده کنید و به هوای زیاد شدن کلمات کلیدی به زیاده گویی نپردازید و فقط متن ها مرتبط را بنویسید.

مطالعه کنید  کنیبالیزیشن چیست و چه تاثیری در سئو دارد و چگونه رفع می شود؟

 

 • از متد Latent Semantic Indexing استفاده کنید

 در چک لیستSE0  Latent Semantic Indexing متدی است که باید به کار ببرید. این متد با روش های ریاضی، درک بهتری از متن و محتوای شما به گوگل می دهد. به طور مثال، برای درک بهتر این متد، در گوگل زمانی که کلمه ای را سرچ می کنید، خود گوگل برخی از عبارات دیگر را به شما پیشنهاد می کند. این کلمات را خود گوگل با بهره گیری از متد Latent Semantic Indexing پیدا می کند و به شکل کاملا هوشمندانه به کاربر پیشنهاد می دهد.

 

 • استفاده از تگ ALT در سایت و نامگذاری صحیح فایل ها

وقتی که یک عکس یا ویدئو را در سایت خود آپلود می کنید. موتورهای جست و جوگر گوگل نمی توانند این رسانه را درک کنند. آن ها با استفاده از تگ  ALTو متن مربوط به آن، قادرند این رسانه ها را درک کنند و آن ها را به نمایش بگذارند.

در صورتی که در بین محتوای سایت خود از عکس استفاده می کنید حتما اسم عکس باید شامل کلمه کلیدی شما هم باشد.

 

چک لیست سئو فنی

چک لیست سئو فنی

بروز رسانی های گوگل در سال 2021 نشان داده است که سئوی فنی برای گوگل اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. سئوی فنی رتبه سایت شما را بهبود می بخشد یا بالعکس می تواند کلیه تلاش های شما را بی نتیجه بگذارد.

 

بررسی نکات چک لیست سئو تکنیکال 2021 :

 • بررسی صفحات ریدایرکت 302

ریدایرکت 302 نشان می دهد که مسیر شما به شکل موقت تغییر کرده است. ریدایرکت 301 اما نشان دهنده تغییر مسیر به شکل دائمی است. برای رفع این ریدایرکت نباید لینک هایی با چندین ریدایرکت داشته باشید این تعییر مسیر باید به شکلی باشد که لینک اول بدون واسطه به لینک دوم وصل یا هدایت بشود.

 

 • رفع مشکل لینک های شکسته، خطا ها و مشکلات Crawl

هر چقدر سایت شما گسترده تر باشد این موارد بیشتر دیده می شود. این لینک های شکسته یا خطاهای موجود باعث می شود که موتورهای جست و جوگر نتوانند محتوای شما را درک یا ایندکس کنند. در چنین شرایطی ترافیک کمتری را جذب خواهید کرد که اصلا خوب نیست! ابزار های بسیار زیادی برای بررسی لینک های شکسته سایت وجود دارند. حتی برای وردپرس هم افزونه ایی طراحی شده است که مانع قراردادن لینک شکسته می شود.

 

 • افزایش سرعت لود یا بارگذاری سایت

این که سایت شما با چه سرعتی لود شود، برای گوگل اهمیت دارد. این کار روی بازدیدکنندگان و کاربران سایت تان هم تاثیر می گذارد. برای افزایش و بهینه سازی سایت ابزار GTmetrix و یا افزونه همانند wp-rocketدر وردپرس به شما کمک می کند که سرعت لود سایت تان را بالا ببرید.

 

 • بهینه سازی سایت برای گوشی های موبایل

امروزه همه افراد از موبایل برای رفتن به سایت های مختلف استفاده می کنند. برای همین باید سایت شما برای گوشی های موبایل هم بهینه سازی شده باشد تا بتوانید کاربران بیشتری را جذب کنید.

 

 • استفاده از شبکه های اجتماعی

شما می توانید با فعالیت در شبکه های اجتماعی پیوند نزدیک تری با کاربران خود برقرار کنید. این کار به شما کمک می کند که رتبه سایت خود را بهبود ببخشید و به مخاطبان خود در شبکه های اجتماعی هم دسترسی داشته باشید.

مطالعه کنید  سئو کلا سفید چیست؟ بررسی اصول و روش های سئو کلاه سفید

 • شناسایی و حل خطاهای خزش (Crawl Errors)

در این قسمت نکات در خصوص چک لیست سئو 2021 ذکر یک نکته الزامی است. از طریق سرچ کنسول گوگل و یا گزارش coverage می توانید خطاهای خزش را به خوبی شناسایی کنید.

 

 • استفاده از داده های ساختار یافته (Structured Data)

این داده ها کمک می کنند که کاربر محتوای شما را بهتر درک کند. برای بخش وبلاگ سوالات متداول رویدادها یا فروشگاه باید داده های ساختار یافته ای متناسب با وب سایت خود، قرار دهید.

 

چک لیست سئو خارجی سایت Off-Page-Seo :

چک لیست سئو خارجی سایت Off-Page SEO

در این قسمت چک لیست سئو 2021 به بررسی چک لیست سئوی خارجی می پردازیم چون سئوی خارجی هم به اندازه سئوی داخلی مهم است و در جذب ترافیک و ارتقای رتبه گوگل به شما کمک می کند.

 

 • بررسی لینک های رقیبان

این که رقبای کاری خود را دنبال کنید، می تواند به یافتن متن و لینک ها و آدرس منع لینک ها به شما و سئوی سایت شما کمک کند. البته لازم نیست از سایت هایی که رقیبان شما لینگ گیری کردند استفاده کنید. بلکه می توانید منابع دیگر که مشابه سایت موردنظرتان هست را لینک گیری کنید. به کمک ابزارهایی مانند Ahrefs  یا SEMrush می توانید بررسی کنید که رقبای شما با به کارگیری چه کلماتی رتبه به دست آورده اند.

 

 • آنالیز پروفایل بک لینک های رقبا

اگر بتوانید از رقبای خود بهتر عمل کنید می توانید از آن ها پیشی بگیرید. به این شکل می توانید هر URL را از طریق تجزیه و تحلیل آن مورد بررسی قرار دهید.

 

 • آنالیز بک لینک در هر صفحه

با توجه به الگوریتم های گوگل صفحات مختلف سایت برای هر کلمه ای رتبه دریافت می کنند. برای همین بک لینک های در هر صفحه به خوبی بررسی و آنالیز شوند.

 

 • تبدیل برند منشن به لینک

اگر سایت های دیگر از نام سایت شما استفاده کردند و به شما لینک نداده اند، از آن ها بخواهید به شما لینک بدهید. این کار یکی از بهترین امکانات برای لینک سازی است.

 

 

سخن آخر 

لیست سئو 2021

در این مقاله به گردآوری لیست سئو 2021 پرداخته شد، شما دارندگان سایت باید بهبود وضعیت ترافیک سایت و رتبه خود در گوگل باید این مراحل را به صورت مو به مو انجام بدهید و تمام نکات را رعایت کنید تا بتوانید به یه موفقیت چشم گیری در کسب و کار خود دست یابید. در صورتی که به دنبال این هستید تا سایت شما در موتور جستجوی گوگل رتبه ای داشته باشد بهترین گزینه سپردن سایت تان به دست مجموعه دیجیتال مارکتینگ پرشیاناوب، طراحی سایت خود را به ما بسپارید.

 

سوالات متداول چک لیست سئو 2021

از چه سایتی برای خدمات آنالیز سئو می توان استفاده کرد؟

Ahrefs نام یکی از سایت های فعال در عرصه ارائه خدمات سئوست که به تجزیه و تحلیل سایت و کاربران شما می پردازد.

از چه ابزاری می توانیم برای بررسی کردن کلمات کلیدی رقبا استفاده کنیم؟

به کمک ابزارهایی مانند ahrefs یا SEMrush می توان بررسی کنید که رقبای شما از چه کلمه کلیدی استفاده کردند و رتبه خوبی دست یافته اند.

Console Google Search چه کاری انجام می دهد؟

این یک ابزار رایگان که خود گوگل در اختیار شما قرار می دهد که با استفاده از آن می توانید با گوگل ارتباط داشته باشید و از نحوه عملکرد سایت خود مطلع شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *