آموزشی

10 روش موثر برای کاهش نرخ پرش سایت

روش-موثر-برای-کاهش-نرخ-پرش-سایت

نرخ پرش سایت به معنای وجود یک سری ویژگی‌ها و عوامل مشخص در یک سایت است که با ورود افراد به سایت و مقابله‌ی آن‌ها با این عوامل، افراد از ماندن در سایت مورد نظر پشیمان می‌شوند و از آن خارج می‌شوند. مثلا در مورد یک وبسایت فروشگاهی، نرخ پرش به معنای تعداد مشتریانی است که وارد سایت شده‌اند اما خریدی نکرده‌اند و از سایت خارج شده‌اند.

نرخ پرش یا بانس ریت چیست؟

بعد از ورود به دنیای مجازی و آشنایی با مولفه‌های مهم گوناگون در این جهان گسترده، مولفه‌هایی همچون سئو و بهینه سازی سایت و جذب مخاطب، نوبت به آشنایی با نرخ پرش سایت می‌رسد.

حال سوال اینجاست که نرخ پرش یا بانس ریت چیست؟ پاسخ سوالاتی مانند این که نرخ پرش چیست یا Bounce rate چیست را می‌توان به وسیله‌ی یک مثال ساده توضیح داد؛ برای مثال یک فرد وارد فروشگاه می‌شود و چیزی نظر او را جلب نمی‌کند و در نهایت از فروشگاه خارج می‌شود، که در اصطلاح به این حالت پیش آمده می‌گوییم مشتری پریده است؛ نرخ پرش سایت نیز به همین شکل قابل تعریف بوده و به معنای عدم استقبال مخاطبان از یک سایت و خروج آن‌ها از سایت مورد نظر بدون استفاده از مطالب آن سایت است. بطور کلی نرخ پرش سایت برابر است با نسبت کاربرانی که بدون استفاده از سایت از آن خارج شده‌اند، به کل کاربران سایت.

نرخ پرش مناسب یا خوب به چه معناست؟

از جمله سوالاتی که در باب بانس ریت به وجود می‌آید این است که نرخ پرش مناسب یا خوب به چه معناست؟ نرخ پرش مناسب برای یک سایت، باید کمتر از 40 درصد باشد.

البته نرخ پرش بین 40 تا 55 درصد نیز، به عنوان یک نرخ پرش خوب به حساب می‌آید. اما اگر نرخ پرش بالاتر از 55 درصد باشد و به 65 درصد نیز برسد، لازم است که حتما اصلاحاتی در سایت انجام شود و سایت بهینه‌سازی شود. در صورت این که نرخ پرش بیشتر از 90 درصد یا کمتر از 20 درصد باشد، باید اصلاحاتی را در کدنویسی سایت انجام داد.

چگونه یک نرخ پرش مناسب داشته باشیم؟

از سوالات متداولی که ممکن است به ذهن افراد برسد این است که چگونه یک نرخ پرش مناسب داشته باشیم؟ برای پاسخ به این سوال، می‌توان گفت که روش‌های مختلفی برای کاهش نرخ پرش سایت وجود دارد. در ادامه به بررسی پاسخ این که چگونه نرخ پرش سایت را کاهش دهیم، با ارائه‌ی روش‌های کارآمد در جهت انجام این کار می‌پردازیم.

 

1- در نظر داشتن سرعت بالا آمدن سایت

یک روش موثر برای کاهش نرخ پرش سایت یا کاهش بانس ریت (Bounce rate )، مد نظر قرار دادن سرعت بالا آمدن سایت است. مسلما تمام افراد دوست دارند که وقتی وارد یک سایت می‌شوند، سایت خیلی سریع بالا بیاید و لود شود و به اصطلاح هنگ نکند.

در صورت ایجاد وقفه در بالا آمدن مطالب سایت، مخاطب خسته می‌شود و دیگر تمایلی به ماندن در سایت مورد نظر نخواهد داشت. پس بهتر است که اقدامات لازم برای بالا رفتن سرعت لود شدن سایت، توسط مدیر اصلی آن انجام شود.

 

2- امکان جست و جو در سایت مورد نظر بدون مشکل

از دیگر عوامل موثر در کاهش نرخ پرش سایت، امکان جست و جو در سایت مورد نظر بدون وجود هر گونه مشکل یا سختی است. در یک سایت ممکن است مطالب بسیار زیادی بارگذاری شود و ازدیاد این مطالب، ممکن است پیدا کردن مطلب مورد نظر کاربران را سخت کند. بنابراین بهتر است که مدیر سایت مورد نظر یک آپشن برای جست و جو در بین مطالب سایت را در آن تعبیه کند، تا افراد به راحتی بتوانند مطلب مورد نیاز خود را در آن سایت بیابند.

 

3- دسترسی آسان به مطالب سایت

از دیگر عوامل موثر در کاهش بانس ریت (Bounce rate)، امکان دسترسی آسان کاربران به مطالب و محتوای قرار گرفته در سایت مورد نظر است. کاربران با ورود به یک سایت، باید به آسانی بتوانند از مطلب مورد نظر خود استفاده کنند و مشکلی در دسترسی به آن نداشته باشند. اگر که مطالب را به شکلی نامتناسب در سایت بارگذاری کنیم، ممکن است مخاطبان در دستیابی به این مطالب عاجز شوند. در غیر این صورت نرخ پرش سایت افزایش پیدا می‌کند‌.

 

4- طراحی مناسب سایت

از دیگر عواملی که باعث جذابیت وبسایت شده و نرخ پرش سایت را کاهش می‌دهد، طراحی مناسب وب سایت مورد نظر است. یک طراحی خوب برای وبسایت، باعث می‌شود تا مخاطبان برای استفاده از آن سایت جذب شوند و از مطالب سایت به نحو احسن استفاده ببرند. کاربران علاقه‌ای به استفاده از مطالب یک سایت با طراحی بد را ندارند. بهتر است که کار طراحی سایت به یک فرد حرفه‌ای و متخصص سپرده شود، تا کاربران بتوانند سایتی بی‌نقص و زیبا را در اختیار داشته باشند.

5- توجه به استفاده‌ی زیاد کاربران از موبایل

نکته‌ی مهم دیگر درباره‌ی کاهش نرخ پرش سایت این است که طراحان سایت باید توجه داشته باشند کاربران در طول روز از گوشی‌های همراه، استفاده‌ی زیادی می‌کنند و بیشتر جست و جوی خود در شبکه‌های مجازی را از طریق موبایل انجام می‌دهند.

لذا بهتر است طراحی سایت به شیوه‌ای انجام شود که، امکان استفاده از مطالب وب سایت مورد نظر به آسانی و با استفاده از تلفن همراه میسر شود. افرادی که از موبایل برای جست و جو استفاده می‌کنند نسبت به افرادی که از کامپیوتر و لپ تاپ جهت این کار استفاده می‌کنند، تحمل کمتری برای استفاده از سایت مورد نظر دارند.

 

6- استفاده از مطالب مفید با قلمی روان

نکته‌ی مهم دیگر درباره‌ی کاهش Bounce rate، استفاده از مطالبی مفید و پر بار با قلمی روان و خوانا است. برای قرار دادن مطالب در سایت حتما باید توجه شود که کاربرانی که از سایت‌های مختلف استفاده می‌کنند، تمایلی به استفاده از مطالب یک سایت که به شکلی نامنظم و نا متعارف نوشته شده‌اند را ندارند.

بهتر است که برای بارگذاری مطالب از عکس‌ها، ویدیوهای مرتبط استفاده شود تا کاربران برای استفاده از مطالب وب سایت مورد نظر اشتیاق کافی را داشته باشند و به محض ورود به سایت مورد نظر، تمایلی به خروج از آن پیدا نکنند .

 

7- استفاده از مطالب جمع و جور و در عین حال پر بار

برای کاهش نرخ پرش سایت، بهتر است که محتوایی که در سایت قرار داده می‌شود خوانا و روان باشند و در عین حال از پارگراف‌هایی کوتاه و پر بار برای نوشتن این مطالب استفاده شود.

بیشتر کاربران تمایلی به خواندن پارگراف‌های طولانی موجود در سایت‌ها را ندارند و در صورت مواجهه با مطالب طولانی در یک سایت، ممکن است سایت مورد نظر را ترک کنند. به بیان دیگر کاربران با مطالب کوتاه‌تر و در عین حال پر بار، ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند.

 

8- بکارگیری انواع محتوا

از دیگر نکات مهم برای این که بدانیم چگونه نرخ پرش سایت را کاهش دهیم، این است که در سایت خود از گونه‌های متنوع و جذاب محتوا استفاده کنیم. استفاده از عکس، گیف یا عکس متحرک، صدا و همچنین ویدیو‌ها و فیلم‌ها در کنار دیگر مطالب باعث می‌شود تا سایت جذابیت بیشتری برای کاربران پیدا کند و تمایل آن‌ها برای استفاده از مطالب سایت بیشتر شود.

بهتر است که در سایت از ویدیو‌ها و تصاویر با کیفیت استفاده شود؛ این کار نه تنها مخاطب را جذب می‌کند، بلکه باعث می‌شود تا سایت در نظر مخاطبان زیباتر جلوه کند و در نهایت نرخ بانس ریت کم و کمتر شود.

 

9- تبلیغات کم و مفید

از دیگر نکات مهمی که برای کمتر کردن نرخ پرش سایت باید در نظر گرفت، کمتر کردن میزان تبلیغات در وب سایت مورد نظر است. تبلیغات زیاد باعث می‌شود تا کاربران در هنگام استفاده از سایت مورد نظر بی‌حوصله شوند و حجم زیاد تبلیغات، باعث آزار آن‌ها شود. بهتر است که تبلیغات سایت را به شکل مناسب انجام داد تا مخاطبان نیز در هنگام استفاده از سایت، آزرده خاطر نشوند. برای تبلیغات سایت بهتر است که قسمتی با عنوان سایدبار برای سایت طراحی شود، تا مخاطبان در صورت تمایل به استفاده از وبسایت روی مطالب اصلی آن تمرکز کنند و برای استفاده از تبلیغات سایت، به قسمت سایدبار رجوع کنند.

10- بکارگیری کلمات کلیدی مرتبط با مطالب اصلی سایت

از دیگر روش‌های موثر برای کاهش نرخ پرش سایت مهم درباره‌ی کاهش نرخ پرش سایت، استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با مطالب سایت است. رعایت نکات اصولی سئو، عامل بسیار مهمی در جذب مخاطبین است. در صورت این که یک وبسایت از نظر داشتن کلمات کلیدی مورد نظر مخاطبان توسط موتور گوگل جزء اولین سایت‌ها بالا بیاید اما مخاطبان با وارد شدن به سایت نتوانند مطالب مرتبط با کلمه کلیدی مورد نظر خود پیدا کنند، ممکن است تمایلی به استفاده از سایت نداشته باشند و خیلی سریع آن را ترک کنند. پس بهتر است در هنگام محتوا گذاری در سایت، اصول و نکات سئو را حتما در نظر داشته باشیم.

 

سایر نکات مهم در کاهش نرخ پرش سایت

تا اینجا به بررسی این که Bounce rate چیست؟ و تعدادی از نکات موثر برای کاهش نرخ پرش سایت اشاره کردیم. از دیگر نکاتی که برای کمتر شدن نرخ پرش یک سایت باید مد نظر قرار داد، می‌توان به عدم استفاده از پاپ آپ، بکارگیری CTA مفید و موثر، بارگذاری مطالب درست برای مخاطبان، عدم استفاده از لینک‌های نامعتبر، توانایی بالا در وبلاگ نویسی، ارائه‌ی مطالبی که نشان دهنده‌ی اعتبار بالای سایت هستند، استفاده از آنالیزورهای مختلف برای ارزیابی میزان استفاده از سایت، طراحی صفحات 404 مفید، طراحی تب‌هایی که با کلیک بر روی آن‌ها کاربر می‌تواند از لینک‌های مفید دیگر استفاده کند و در نهایت بکارگیری ترفندهای مفید برای ساخت لینک‌های مختلف اشاره کرد.

 

چگونه Bounce rate را چک کنیم؟

سوال مهم دیگری که باید بررسی شود این است که چگونه Bounce rate را چک کنیم؟ برای چک کردن بانس ریت یا نرخ پرش سایت، می‌توان از طریق Google Analytics استفاده کرد؛ بدین طریق که با استفاده از این ابزار در ابتدا به قسمت Audience Overview مراجعه می‌کنیم و در نهایت می‌توانیم نرخ پرش سایت خود را از این طریق مشاهده کنیم. در واقع از این طریق نرخ پرش کلی یک سایت مشخص خواهد شد.

 

معرفی مجموعه پرشیانا وب

مجموعه‌ی پرشیانا وب از جمله مجموعه‌های معتبر در ایران است، که دارای سابقه‌ی بسیاری در طراحی و همچنین بهینه‌سازی وبسایت  و همچنین پشتیبانی سایت بوده و خدمات بسیاری را به مشتریان خود در جهت بالا بردن کیفیت وب سایت خود و طراحی سایت برای آن‌ها به بهترین شکل ممکن ارائه می‌دهد. این مجموعه همچنین مشاوره‌های موثری برای کاهش نرخ بانس ریت یا نرخ پرش سایت به مشتریان خود ارائه می‌دهد. این مجموعه در زمینه آموزش طراحی سایت نیز فعالیت دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “10 روش موثر برای کاهش نرخ پرش سایت

  1. ملیحه گفت:

    سلام و عرض ادب
    یه سوال داشتم ,نماد الکترونیک برای سایت اجباریه؟

    1. admin گفت:

      با سلام، خیر اجباری نیست اصلا ولی به اعتماد کاربران به سایت خیلی کمک میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *