آموزشی

کنیبالیزیشن چیست و چه تاثیری در سئو دارد و چگونه رفع می شود؟

کنیبالیزیشن-چیست

آیا تا به حال کلمه یا اصطلاح کنیبالیزیشن ( Cannibalization ) به گوش شما خورده است؟ اگر شما یک سئو کار آماتور هستید و اطلاعاتی در این زمینه ندارید با خواندن این مطالب می توانید به پاسخ تمام سوالات  خود در این زمینه دست پیدا کنید.

Cannibalization یعنی ایندکس دو صفحه  از یک سایت با یک کلمه کلیدی مشابه، در این مقاله به ارائه جواب های جامع و دقیق پیرامون سوال کنیبالیزیشن چیست می پردازیم. سپس به تاثیر کنیبالیزیشن بر سئو و بهینه سازی سایت و بهبود و یا تخریب رتبه آن در نتایج گوگل و همچنین نحوه بهره گیری از این فرصت در جهت شناساندن بیشتر و بهتر سایت مورد نظرمان اقدام می کنیم. مطالبی که در این مقاله می خوانید به شرح زیر است:

  • کنیبالیزیشن چیست؟
  • کنیبالیزیشن چگونه اتفاق می افتد؟
  • کنیبالیزیشن چه تاثیری در سئو سایت دارد ؟
  • چگونه از وجود کنیبالیزیشن مطلع شویم؟
  • چرا باید کنیبالیزیشن را برطرف کنیم؟
  • راه های برطرف کردن کنیبالیزیشن یک سایت

کنیبالیزیشن چیست؟

کنیبالیزیشن (Cannibalization) یا هم نوع خواری در واقع کسب دو جایگاه در نتایج گوگل در یک کلمه کلیدی واحد می باشد. اصطلاح صحیح این اتفاق نزد کارشناسان سئو Keyword Cannibalization است. زمانی که چند پست و یا مقاله از یک سایت با یک کلمه کلیدی مشابه دارای رتبه ای تقریبا مشابه می شوند کنیبالیزیشن یا هم نوع خواری اتفاق می افتد. در تعیین اصطلاح هم نوع خواری باید گفت دو نتیجه ای که از یک کلمه کلیدی با رتبه ای یکسان در گوگل نشان داده می شوند، سبب خوردن جایگاه دیگری و ارتقا آن می شوند.

به عنوان مثال سایت شما در زمینه فروش تختخواب می باشد، فرض کنید که با سرچ کلمه کلیدی تختخواب تاشو همزمان 2 صفحه از سایت شما در نتایج گوگل بالا می آیند، در حالی که فقط یکی از این صفحات صفحه اصلی مربوط به “تختخواب تاشو” است و این مشکل ساز می باشد چرا که کنیبالیزیشن باعث تقسیم امتیاز بین این 2 صفحه می شود و از پیشرفت آنها جلوگیری می کند.

افت رتبه ها در اثر کنیبالیزیشن بسیار مشهود است به طوری که متخصصین پشتیبانی سایت محتوا همیشه سعی بر برطرف کردن آن دارند. کنیبالیزیشن بر اثر سطح بالای شباهت میان دو پست و استفاده از یک کلمه کلیدی واحد ایجاد می شود. هر چقدر که اعتبار و قدمت یک دامنه بیشتر باشد امکان نشان دادن نتایج یکسان به تعداد بیشتر وجود دارد. برخی از سایت های قدیمی با یک کلمه کلیدی واحد تا سه نتیجه مشابه در گوگل دارند.

کنیبالیزیشن چگونه اتفاق می افتد؟

هنگامی که شما بر روی یک کلمه کلیدی اقدام به تهیه دو مقاله می کنید و آنها را با شرایط یکسان بر روی سایت خود بارگزاری می کنید در واقع به گوگل پیام می دهید که هر دو سایت مرا به کاربر نشان بده. گوگل با دریافت این پیام و بررسی دو صفحه مشابه از سایت شما هر دو نتیجه را در زمان سرچ کلمه کلیدیشان به کاربران نشان می دهد. همنوع خواری با مفهوم محتوای تکراری و Duplicate Content تفاوتهایی دارد. محتوای تکراری به محتواهایی گفته می شود که دقیقا شبیه هم باشند و حتی جای چند کلمه نیز عوض نشده باشد.

در زمانی که شما جنبه های مختلفی از یک موضوع را در پست های مختلف مورد بررسی قرار می دهیدکنیبالیزیشن اتفاق می افتد. همچنین زمانی که کالاهایی با یک برند و یک سری ویژگی ها را روی سایت خود بارگزاری می کنید هم نوع خواری اتفاق می افتد. راه حل مفیدی که برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد، ارائه توضیحات بیشتر پیرامون آن کالا یا کلمه کلیدی به صورت اختصاصی می باشد.

کنیبالیزیشن چه تاثیری در سئو سایت دارد ؟

بر اساس عقیده کلیه متخصصین سئو در صورت بروز کنیبالیزیشن تمامی تلاش ها و اقدامات در جهت سئوی سایتی که دچار هم نوع خواری شده است بیهوده می باشد. برخی افراد معتقدند نشان داده شدن دو نتیجه مشابه در نتایج گوگل اثرات مطلوبی در سایت مورد نظر دارد. اما این عقیده به طور کل مردود است و اگر هر صفحه ای اختصاصی برای هر کیورد باشد رتبه بهتری در گوگل پیدا می کند. پس نتیجه می گیریم کنیبالیزیشن تاثیر سوئی در سئو سایت می گذارد. همچنین رقابت نتیجه ای در حالت کنیبالیزیشن سبب مسدود شدن ارتقای سایت می شود. در واقع دو نتیجه شما در ابتدا با یکدیگر شروع به رقابت می کنند و سپس با بقیه سایتها وارد رقابت می شوند. این اولویت بندی سبب هدر رفتن انرژی و استراتژی های شما برای سئوی بهینه صفحه مورد نظر دارد.

چگونه از وجود کنیبالیزیشن مطلع شویم؟

راه های مختلفی برای تشخیص کنیبالیزیشن وجود دارد که هر متخصص سئویی بنابر آشنایی با آن می تواند یکی از این راه ها را انتخاب کند. بهترین روش برای یافتن کنیبالیزیشن یک سایت استفاده از جستجوی گوگل است. استفاده از ابزارها و افزونه های دیگر نیز می تواند در جهت تعیین کنیبالیزیشن موثر باشد.

برای متوجه شدن از وجود کنیبالیزیشن برای یک سایت می توان با وارد کردن این عبارت در قسمت جستجوی گوگل و نوشتن کیورد مورد نظر در قسمت مخصوص اقدام به تشخیص کنیبالیزیشن کنید. Site:example.com keyword در قسمت example باید آدرس سایت را وارد کنیم. و در قسمت keyword کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد کنید.

چرا باید کنیبالیزیشن را برطرف کنیم؟

شاید این اتفاق برای شما افتاده باشد که با توجه به تمامی تلاشهایتان در جهت بهینه سازی صفحه مورد نظر برای کسب رتبه بهتر در گوگل باز هم روز به روز رتبه پایین تری را کسب کنید. این علت در اکثر مواقع مربوط به وجود کنیبالیزیشن در سایت می باشد. تقسیم شدن رتبه و اعتبار یک سایت در زمان هم نوع خواری اتفاق می افتد و علی رغم تمامی تلاش ها و تدابیر باز هم نتیجه ای حاصل نمی شود. این اتفاق برای کلمات کلیدی مشابه نیز اتفاق می افتد. کنیبالیزیشن نه تنها برای کلمات کلیدی عینا مشابه هم، که برای کلمات کلیدی که تغییرات کمی با کلمه کلیدی دیگر دارند نیز بوجود می آید.

راه های برطرف کردن کنیبالیزیشن یک سایت

حال که به اهمیت برطرف کردن کنیبالیزیشن در جهت بهبود رتبه در گوگل پی بردیم باید راه های بر طرف کردن کنیبالیزیشن یک سایت را بررسی کنیم. برای برطرف کردن هم نوع خواری سایت روش های مختلفی وجود دارد. در زیر به مهمترین روشهای رفع کنیبالیزیشن اشاره می کنیم:

  • کلیه مطالبی را که دچار کنیبالیزیشن شده اند به صورت یک متن واحد در بیاورید. (ادقام کردن مطالب 2 اصفحه مشابه)
  • حذف کلمه کلیدی یا تغییرات در صفحه غیر اصلی که نباید با اون کلمه کلیدی بالا می آمد.
  • می توانید از ریدایرکت صفحه غیر اصلی به صفحه اصلی نیز برای هدایت کردن کاربر به صفحه مورد نظر استفاده کنید.

پرشیانا وب مرجع معتبر و مستقیم برای کلیه امور طراحی سایت و تولید محتوا و بهبود رتبه سایت در نتایج گوگل می باشد. پیشرفته ترین خدمات ایجاد یک وبسایت را با تمامی تجهیزات و در سریع ترین زمان از متخصصین پرشیانا وب بخواهید.

4/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *